W 1961 r. Tadeusza Gajewskiego na stanowisku kierownika Szkoły Podstawowej w Przyczynie Górnej zastąpił Izydor Mały. Będąc jej długoletnim kierownikiem troszczył się o unowocześnienie placówki. W szkole utworzono także chór i zespół taneczny. Do szkoły w Przyczynie Górnej uczęszczali uczniowie z Przyczyny Górnej i częściowo z Tylewic. Wśród jej absolwentów znajdują się profesorowie Roman Budzinowski (prawnik) i Józef Misiewicz (biolog).
W 1973 r. zaszły istotne zmiany w funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej w Przyczynie Górnej. Utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną we Wschowie (obecne Gimnazjum nr 1), a szkoła w Przyczynie Górnej stała się jej filią. Zorganizowano tutaj tylko klasy I-IV. Mocno ograniczyło to działalność szkoły i jej znaczenie w środowisku lokalnym. Dopiero po kilkunastu latach zaczęto ponownie poszerzać liczbę klas.
W 1985 r. Izydor Mały przeszedł na emeryturę. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Przyczynie Górnej została Ewa Koniuszko. W 1991 r. zastąpiła ją Renata Chilarska.
W roku szkolnym 1998/1999 Szkoła Podstawowa w Przyczynie Górnej liczyła siedem oddziałów (przedszkolny i klasy od I do VI), uczęszczało do niej 91 uczniów. W marcu 1999 r. uczniowie szkoły pod opieką nauczycielki Marzeny Knaflewskiej zaczęli wydawać szkolną gazetkę „Przyczynek”. Po wprowadzeniu od września 1999 r. reformy oświatowej i utworzeniu gimnazjów, szkoła w Przyczynie Górnej stała się pełną sześcioklasową szkołą podstawową.
Ciężką próbę szkoła przeszła w 2001 r. 30 listopada 2000 r. Rada Miasta i Gminy we Wschowie podjęła uchwałę o jej likwidacji z dniem 31 sierpnia 2001 r. Dzieci miały uczęszczać do jednej ze szkól we Wschowie. Mieszkańcy wsi (a w szczególności rodzice dzieci uczęszczających do szkoły) oraz nauczyciele nie chcieli pogodzić się z taką decyzją wschowskich władz samorządowych. Uznano, że dla dobra dzieci szkoła powinna pozostać. Ważne było także to, że szkoła była centrum życia na wsi. Gdy rozmowy z władzami samorządowymi nie przynosiły skutku postanowiono zawiązać stowarzyszenie, które przejęłoby obowiązek prowadzenia szkoły. 1 lutego 2001 r. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi „Nasze Dzieci”, którego podstawowym zadaniem miało być prowadzenie szkoły. W tym celu niezbędne było uzyskanie zgody Rady Miasta i Gminy we Wschowie na użyczenie Stowarzyszeniu dotychczasowego budynku szkolnego. Ostatecznie 18 kwietnia 2001 r. Rada Miasta i Gminy we Wschowie podjęła taką uchwałę i użyczyła Stowarzyszeniu budynek na 10 lat. Z wielkim zapałem i energią – członkowie Stowarzyszenia, rodzice i nauczyciele – przystąpili do odnowy budynku szkolnego. Prace trwały od lipca do końca sierpnia 2001 r. Dzięki ofiarności rodziców, a także przy wsparciu finansowym z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz od prywatnych sponsorów udało się wykonać szereg prac. Wszystkie klasy zostały wymalowane i położono w nich nowe wykładziny. Niestety wszystkie te działania nie przekonały władz samorządowych Wschowy. Zarząd nadal dążył do zamknięcia szkoły. Doprowadziło to w dniu 31 sierpnia 2001 r. do podjęcia przez rodziców okupacji budynku szkolnego. Powołano komitet protestacyjny w składzie: Eugeniusz Pietrowicz (przewodniczący), Jacek Dobrowolski, Grzegorz Panfiło, Beata Matuzna, Ewa Korol, Piotr Płóciniak, Beata Malara i Urszula Kwiatkowska. 1 września na zaproszenie Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” szkołę w Przyczynie Górnej odwiedziła Alina Kozińska-Bałdyga z Centrum Inicjatyw Oświatowych, koordynatorka programu „Mała Szkoła”. Zjawiło się także kilku parlamentarzystów. W tym samym dniu burmistrz Wschowy Leon Żukowski zakomunikował rodzicom, że 3 września szkoła w Przyczynie Górnej zostanie wpisana do ewidencji szkół prowadzonych w gminie.
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało miejsce 3 września 2001 r. Szkoła zaczęła działać na nowych warunkach. Stała się niepubliczną szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Wsi „Nasze Dzieci”. Oprócz należnej subwencji oświatowej, to Stowarzyszenie musiało zatroszczyć się o fundusze na działalność szkoły. Pozyskiwano sponsorów, organizowano festyny i zabawy. Ponadto szkoła pisała projekty edukacyjne, na które uzyskiwała fundusze. Nacisk położono także na edukację związaną z ekologią. Szkoła kilkakrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Forum Edukacji Ekologicznej „EKOMEDIA FORUM” w Poznaniu oraz w organizowanych we Wschowie Powiatowych Przeglądach Widowisk Ekologicznych „Zielona Scena”. W szkole działała także prowadzona przez Elżbietę Bieleń sekcja akrobatyczna.
Do 2007 r. dyrektorem szkoły była Renata Chilarska (z krótką przerwą w roku szkolnym 2003/2004, w którym pełniącą obowiązki dyrektora była Elżbieta Budziak. W 2007 r. Renata Chilarska zrezygnowała z pracy w szkole w Przyczynie Górnej. Nowym dyrektorem placówki została Maria Dominiak.